Na našoj stranici naći ćete kolačiće najrazličitijih oblika, veličina i ukusa. Većina njih je jestiva, ali tu su i oni drugi, računarski, koji služe kako bismo vam obezbedili što bolje korisničko iskustvo i funkcionalnosti. Koristeći našu stranicu slažete se s korišćenjem kolačića i našom politikom privatnosti.

Sa gužvarom i makom, nazad u detinjstvo

Sa gužvarom i makom, nazad u detinjstvo

Da li ima neko od vas ko ne voli štrudlu sa makom? Kao mala ja sam bila baš ta osoba. Izbegavala sam je, pa čak se i ljutila kada bi samo ona bila na meniju. U mojoj porodici obično se za velika slavlja spremalo nekoliko desertnih poslastica. Gužvara je bila obavezna, a ostali slatkiši bi se menjali i dodavali.

Interesantno je bilo što bi ona uvek pretekla i na rastancima bi se delila gostima. Na jednom od takvih slavlja rešena je misterija moje netrpeljivosti prema štrudlama. Posle ispitivanja, ušli su mi u trag i shvatili da je zapravo nikada nisam ni probala. Prosto mi na izgled nije delovala primamljivo. Nije bila lepša od čokoladne torte i raznih šarenih kolača.

Na moju sreću, stariji članovi porodice su me naterali da joj dam šansu i tako se rodila jedna nežna ljubav koja i danas traje. Naučena je i lekcija o spoljnom izgledu i predrasudama.

Štrudla me danas asocira na dom, porodicu, mamu, baku i brižljive rođake koji su se uvek trudili da ne ostanem gladna. Obožavam sve njene slojeve, kremasti fil i zrnastu strukturu maka, kiselost limuna, a ponajviše momente u kojima se služi za porodičnom trpezom. Poseban je osećaj kad ostane koji komad i nakon nekoliko dana, pa se svi ukusi slegnu i stope.

Ako mene pitate, nema prave porodične proslave, ukoliko se na meniju ne nađe štrudla sa makom.

Recept za ovu poslasticu se prenosio sa kolena na koleno. Probala sam razne nove varijacije ovog deserta. Od bez glutenskih, sa dodatkom voća do one sa gotovim korama i svaka im čast, ali stara dobra receptura uvek ima malo jači šmek i zagrljaj.

Danas sa vama delim jedan baš ovakav, stariji recept. Onaj koji miriši na detinjstvo i tople emocije.

Sa gužvarom i makom, nazad u detinjstvo

Sa gužvarom i makom, nazad u detinjstvo Sa gužvarom i makom, nazad u detinjstvo

Gužvara sa makom

Sastojci:

Za testo:

  • 600g brašna T-500
  • 20g svežeg kvasca
  • 1 kašika šećera
  • 300ml mleka
  • Izrendana kora pola limuna
  • 1/2 kašičice soli
  • 2 jaja
  • 100g putera, sobne temperature

Za fil:

  • 300g mlevenog maka
  • 100g šećera
  • 3 kašike griza
  • 100ml toplog mleka
  • Izrendana kora pola limuna

Priprema:

U malo mlakog mleka (50ml do 100ml), rastvoriti kvasac. Dodati šećer i kašiku brašna, promešati i ostaviti 10 minuta da kvasac proradi.

U posudu za mešanje testa dodati: smesu sa kvascem, dva ulupano jaje, koru limuna, prstohvat soli i mleko pa postepeno dodavati brašno uz konstantno mešanje.

Kada je meko testo umešeno, dodati i 100g omekšalog putera pa još jednom premesiti kako bi se maslac ravnomerno rasporedio. Ostaviti testo da odmara na sobnoj temperaturi oko 1 sat.

Kada je testo naraslo, premesiti ga još jednom pa ostaviti oko 30 minuta da opet nadolazi. Za to vreme pripremiti fil.

Za pripremu fila potrebno je odmerenoj količini maka dodati šećer, griz i izrendanu koricu limuna. Smesu preliti sa vrelim mlekom. Smesu dodatno zagrejati na ringli dok ne proključa, uz stalno mešanje.

Testo istresti na radnu površinu i podeliti na dva dela. Razvući ga oklagijom na pobrašnjanoj podlozi u obliku dužeg pravougaonika pa ga premazati sa polovinom fila.

Nakon mazanja testo srolati u oblik štrudle. Ovaj postupak ponoviti i sa drugom polovinom i premazati ostatkom fila.

Obe štrudle staviti na tepsiju za pečenje, obloženu papirom za pečenje. Vrh štrudle premazati ulupanim žumancem, pomešanim sa malo mleka.

Peći u zagrejanoj rerni na 200ºC oko 30 minuta.

NAPOMENA:

U zavisnosti od veličine jaja i ostalih namirnica, moguće je da će vam biti potrebno malo više ili malo manje brašna, pa je zato vrlo bitno da ga dodajete postepeno kako biste osetili pod rukom kada je testo fino umešano.

OCENI Priču
Broj glasova: 19