Na našoj stranici naći ćete kolačiće najrazličitijih oblika, veličina i ukusa. Većina njih je jestiva, ali tu su i oni drugi, računarski, koji služe kako bismo vam obezbedili što bolje korisničko iskustvo i funkcionalnosti. Koristeći našu stranicu slažete se s korišćenjem kolačića i našom politikom privatnosti.

Domaćicini saveti iz kuhinje

Domaćicini saveti iz kuhinje

Kad sam se upustila u samostalan život, teorijski sam bila potkovana za obavljanje svih kućnih poslova. Od mojih ranih godina ženski autoriteti prenosili su mi svoja iskustva o kuvanju, čišćenju, organizaciji, raspodeli i uštedi novca.

Kad sam se upustila u samostalan život, teorijski sam bila potkovana za obavljanje svih kućnih poslova. Od mojih ranih godina ženski autoriteti prenosili su mi svoja iskustva o kuvanju, čišćenju, organizaciji, raspodeli i uštedi novca.

U teoriji sam znala da treba da brinem o sebi i spremam hranu, da jedem raznoliko i ne preskačem obroke. U teoriji sam znala i da operem veš, uključim mašinu, ne mešam boje,… pa ipak to mi sve nije pomoglo da izbegnem greške.

Domaćicini saveti iz kuhinje

Na primer, ukoliko vas zanima kako će jaje da se ponaša u mikrotalasnoj mogu da potvrdim da će se raspasti u paramparčad pa ćete provesti nekoliko sati u čišćenju.

Prošle su godine i sa njima mnogi događaji kojih se sa osmehom setim, greške se jesu smanjile, ali nisu nikad potpuno iskorenjene.

Međutim, upravo zahvaljujući njima naučila sam mnoga a teorijska znanja postala su veštine. U pojedinim kućnim poslovima počela sam da uživam, a neke i dalje odradim tek reda radi. Pre desetak godina nikad se ne bih kladila na to da će mi kuhinja biti omiljena prostorija u stanu. Ipak danas se u njoj osećam i kao direktor i kao radnik i kao umetnik. Ovaj tekst je pretežno za one koji uče i stiču nova kuhinjska iskustva. Delim sa vama savete koji su meni olakšali život i pomogli mi da ukrotim sve kuhinjske elemente.

Planiranje:

Počeću sa najvažnijim koji mi je kad sam mu se prepustila, potpuno promenio život – Pravovremeno planiranje i racionalizacija nabavke namirnica. Od kako sam krenula da živim sama, mrzelo me je da spremam hranu samo za jednu osobu. Često me je bila sramota da kupim samo 2 luka ili 1 šargarepu, od kojih bih na kraju uvek deo bacila. Konstantno bih imala lošu procenu i završila obrok sa viškovima.

Planiranjem obroka unapred, postigla sam da predvidim i kako da iskoristim ostatke i smislim ukusnije načine da ih iskoristim.

Na početku sam pravila spiskove za nabavku, pridržavala ih se i pomoglo je.

Raspored i organizacija:

Raspored i organizacija u kuhinji su ključni. Providne posude, plastične ili staklene, ili jednostavno stare tegle mogu da naprave razliku. Čuvanje hrane u njima na policama i frižideru, pomoglo mi je da racionalizujem namirnice koje imam. Recepte sam prilagođavala onom što se već nalazi na policama, a kupovala sam manje hrane nego dok mi nije bila pred očima. Takođe, postigla sam da mi se manje stvari pokvari i da moram da bacam hranu.

Domaćicini saveti iz kuhinje Domaćicini saveti iz kuhinje

Zamrzivač:

Druga stvar po važnosti je zamrzivač. Volim da uvek imam par zamrznutih banana u frižideru kako bih mogla da pripremim zdraviji obrok. Posebno je praktično za zimske hladne dane. Drugo omiljeno voće su mi višnje. Tokom sezone kada rode u našem voćnjaku uvek stavim koju kesu u zamrzivač da mi se nađe onda kad se uželim svežeg sočnog voća. Na početku sam im vadila koštice, ali zbog manjka vremena sve češće ih samo operem, spakujem u kesu i zamrznem.

Kada budem kupovala sledeći frižider na listi prioriteta biće veći deo za zamrzivač.

Mala napomena, obratite pažnju na materijale u koje pakujete voće i povrće za zamrzavanje, treba da budu pogodni za niske temperature.

Frižider:

Što se tiče frižidera često sam zaboravljala da ga očistim, a nisam ni marila preterano dok nisu postali vidljivi tragovi nemara. Drugarice mi je predložila da stavim kuhinjske krpe na dno plastične fioke koje su namenjene za čuvanje voća i povrća. One su upijale vlagu koja se u njima stvarala i na taj način smanjile bljak naslage koje su se pojavljivale na staklu.

Voće i povrće:

U frižideru čuvajte citruse i jabuke.
Peršun čuvajte u čaši vode pa ga tako smestite u frižider. Krompir čuvajte na tamnom i hladnijem mestu. Paradajz i banane najbolje da čuvate van frižidera, a ukoliko krenu da sazrevaju možete ih koristiti za razna jela.

Jagode i ostalo bobičasto voće iskoristite ili smestite u zamrzivač. Džem može da bude rešenje ako krenu da se kvare.

Zelenu salatu i rukolu čim kupim operem i listove poslažem na čistu kuhinjsku krpu. Deo iskoristim za obrok, a deo zamotam u krpu i odložim u frižider. Na taj nači uspem da iskoristim celu salatu, sprečim da postane sluzava i dobije miris od previše vode. Šargarepu očistite i smestite u teglu koju ćete napuniti vodom. Čuvajte je u frižideru. Produžićete joj rok trajanja.

Domaćicini saveti iz kuhinje

Blender:

Moj najveći pomoćnik u kuhinji i najkorisniji saveznik jeste blender, koji ima i dodatne nastavke za sečenje i usitnjavanje namirnica. Na pusto ostrvo ponela bih njega i knjigu i znam da mi ne bi bilo dosadno.

Jedina mana jeste njegovo pranje, pošto se sastoji iz veće posude. Najpraktičniji način jeste da nakon korišćenja blendera u njega odmah dospem vodu i malo deterdženta i ponovo ga uključim sa ovom smesom za čišćenje. Najveći deo posude biće očišćen. Ostaje da izbacim vodu, prebrišem posudu i sečivo blendera i poklopac properem pod mlazom vode.

Granitna sudopera:

Još jedan savet za one koji imaju ili planiraju da nabave granitne sudopere, na njima često ostaje trag od mineralnih soli iz vode, posebno na onim tamnijih boja. Pored bele prebojanosti, postaju vremenom i grube pod rukama. Najbolji lek za to je da ih nakon čišćenja premažete sa par kapi ulja. Ja koristim laneno, ali pola kašičice maslinovog ili drugog ulja će imati isti efekat. Operite prvo sudoperu. Koristite deterdžent ili sodu bikarbonu, sirće i vodu. Nakon toga isperite i suvom krpom prebrišite. Zatim, ulje nanesite na krpicu i utrljajte na površinu granitne sudopere. Ostavite je preko noći i sutra će vas dočekati sjaj i čistoća.

Rezanci za zauzete:

Mašina za pravljenje rezanaca nikad mi nije bila na listi prioriteta za kupovinu, pa tako ni do dana današnjeg još nije došla na red. Međutim, pošto volim da kuvam i moram da imam supu tokom glavnog obroka morala sam da smislim način da napravim domaće rezance. Savet sam dobila od mame i zove se taranica testo. Napravite testo za domaće rezance, a zatim ga izrendajte. Ja sam ovo malo modifikovala jer ne volim da koristim rende pa namontiram moj omiljeni blender i najmanje sečivo. Ostavite izrendane komadiće da se osuše na sobnoj temperaturi i voilà la imate domaće rezance.

Supa:

Supu i čorbu možete da pripremite od bilo čega. Najmanji komad mesa i po koji deo povrća sa začinima biće dovoljni. Ipak najbolje je da isplanirate okvirno obroke pa kada dođe red da pripremate supe to uradite u većim količinama. Nakon što je pripremite i procedite možete da je zamrznete i koristite kad vas mrzi da je spremate ili imate previše obaveza da mislite o kuvanju.

Još jedan koristan savet jeste da je zamrznete u posude za led. Tako kocke ove zamrznute smese možete da koristite kod pripreme mnogih drugih jela kojima će dati lepši ukus.

Raspodela poslova:

Još jedan dragi savet za sve žene, jeste da kućne poslove obavljate u prisustvu svojih muževa ili partnera. Veliki broj muškaraca nema svest o tome šta sve mora da se čisti i sprema. Kada ostanete same iskoristite te momente da se posvetite sebi, ulepšate i počastite. Ipak će svi poslovi biti lakši u dvoje.

Muzika:

Za kraj najbolji poklon koji sam dobila jeste prenosni radio. Glavno mesto mu je baš u kuhinji. Tu mi najviše i najveselije svira.

OCENI Priču
Broj glasova: 6